Fikri-cümbuş logo


İNTERNETTE MARKA DEĞERİ OLUŞTURMA VE KORUMA

İNTERNETTE MARKA DEĞERİ OLUŞTURMA VE KORUMA

Günümüz iş dünyasında sadece internet üzerinden ticari işlemler yaparak marka değerini dünyanın en önemli şirketlerinin üzerine çıkartan firmalar vardır.
Bu firmalara örnek vermek gerekirse;

Amazon.com, Google.com, Facebook.com,  YouTube.com, Yahoo.com, eBay.com gibi ticarette yüksek değerli bir markaya sahip olabilmek çok uzun süreçlerin sonucunda meydana gelen bir kazanımdır.

Bugün ticari geçmişleri yarım asırlara hatta asırlara dayanan dünyanın en önemli şirketleri olarak uzun yıllar süren reklam, promosyon çalışmaları ve ürünlerinin kalitesi sayesinde bu marka değerlerini kazanmışlardır. İnternetten önceki ticari yaşamda kazanılan marka değerinin yitirilmesi ise yine oldukça uzun bir süreç bugün ise şartlar tamamen değişmiş durumdadır. Ticaretin bütün enstrümanları oldukça dinamik ve homojendir. Birkaç yıl öncesine kadar ismini bile duymadığınız bir firma ağ teknolojileri sayesinde ürünlerini global düzeyde tanıtabilmekte, tüketicilerin interaktif iletişimi sayesinde çok kısa sürede marka değeri kazanabilmekte ve milyon dolarlarla ifade edilen işlem hacimlerine ulaşabilmektedir.

İşin diğer tarafı ise bu kazanımların aynı hızla yok olabilme tehlikesinin bulunmasıdır. Milyonlarca insanın satın aldıkları ürün üzerinde yorum yapabildikleri yorumlarını hiç tanımadıkları bireylerle paylaşabildikleri bir platform olan internet üzerinde tüketiciye sunulan ürün ve/veya hizmetlerin mutlaka yapılan promosyondaki özelliklerini karşılaması satış sonrası hizmetlerin çok üst düzeyde olması vb. tüketici memnuniyetinin karşılanması gerekmektedir. Tüketiciler karşılaştıkları olumlu ya da olumsuz her türlü durum karşısında interaktif etkileşim sayesinde satın aldıkları ürün ve/veya hizmet hakkındaki düşüncelerini geniş kitlelere iletmektedir.

Forumlar, Tüketici siteleri vb. iletişim araçları sayesinde olumlu düşünceler markanın imajını hızla perçinlerken olumsuz olarak bildirilecek düşüncelerde bir o kadar hızlı imaj kaybına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden internette markalaşmanın yanı sıra marka değerini korumanın da önemi çok büyüktür. Markalaşma konusunda internetin global anlamda faaliyet gösterme şansı bulamayan KOBİ’lere sağladığı avantajlar çok önemlidir. Bu avantajlar özellikle büyük markalara olan müşteri sadakati ve marka sadakati gibi tüketici alışkanlıklarının değiştirilmesinde göze çarpar.

Atılacak doğru hamleler ve gerçekleştirilecek doğru markalaşma stratejileri ile pazarda finansman ve diğer ticari enstrümanlar açısından rakip olunamayacak büyük markalara internet ortamında karşı koyabilmek onların pazar paylarından oranlar elde edebilmek mümkün kılınmıştır. İnternet ortamının en çok gezilen sitelerinde büyük markalarla birlikte görünmek, geniş kitlelerin ilgisini çeken spor, kültür, cinsellik, eğitim ve benzeri konularla ilgili web sitelerine verilecek firma reklamları ile kısa zamanda önemli bir marka konumuna yükselmek mümkündür.

2015-02-25 11:53:57 Tarihinde Yayınlandı